Redaktionsråd

Samhällsbyggarens redaktionsråd består av ett antal aktiva inom olika kompetensområden samhällsbyggnadssektorn.

Rådet bestämmer tillsammans tidningens inriktning och innehåll och sammanträder 4 gånger per år. Har du förslag på expertartiklar till tidningen är du välkommen att kontakta Sara Haasmark eller respektive inom aktuellt specialområde.

sarahhSara Haasmark

Ansvarig utgivare och sammankallande redaktionsrådet.

sara.haasmark@samhallsbyggarna.org

Tomas Alsmarker

Arkitektur / Structual Engineering

tomas.alsmarker@nyrens.se

Helena Gibson-Ek

Forskning

helena.gibson-ek@igs.se

Hans Lind

Fastighetsekonomi

hans.lind@abe.kth.se

Martin Lindahl

Projektledning / Infrastruktur / Stadsutveckling

martin.lindahl@icloud.com

Helena Olsson

Stadsutveckling

helena.olsson@fastighetsagarna.se

Pia Runfors

Projektledare redaktionsbyrå

pia.runfors@publik.se

Helena Tellborg

Bygg och anläggning

helena.tellborg@peabindustri.se